Kształt zaczerpnięty z herbu

Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace związane z budową największego obiektu handlowego w Kielcach. W ciągu dwóch lat w centrum miasta powstanie architektoniczna korona – w przenośnym i dosłownym znaczeniu. 66% mieszkańców jest ZA.

- Galeria Korona będzie jedną z największych i najpiękniejszych galerii handlowych w Polsce. Ma najwyższy wskaźnik akceptacji społecznej (66% odpowiedzi pozytywnych, 26% odpowiedzi negatywnych, 8% nie mam zdania) – informuje Tadeusz Sayor, zastępca prezydenta Kielc. Ratusz ściągnięcie do siebie takiego kapitału powinien bezapelacyjnie uznać za swój sukces.

Milionowe wpływy z podatków i ponad tysiąc zatrudnionych osób – takie są m.in. realne korzyści dla Kielc związane z powstawaniem galerii Korona Kielce. – Wybraliśmy Kielce, ponieważ szukaliśmy bardzo atrakcyjnej lokalizacji i właśnie tutaj taką znaleźliśmy. Jest to teren zlokalizowany w centrum miasta, miasta które ma ogromne predyspozycje. W Kielcach panuje proinwestycyjny klimat, który od samego początku zauważamy m.in. w podejściu do sprawy prezydenta, jak i samych urzędników – wyjaśnia Lech Chudy, prezes zarządu firmy Church Land Development sp. z o.o., której udziałowcem jest Dariusz Miłek, główny akcjonariusz giełdowy NG2.

Operatywne Kielce

Lokalne władze, co podkreśla inwestor, wykonały ogromną pracę, by to właśnie na ich terenie powstała galeria. I nie ma w tym nic dziwnego analizując zysk, jaki samorząd będzie z tego tytułu czerpał. – Miasto zyska przede wszystkim nowe miejsca pracy, parking wielopoziomowy na 1200 miejsc, nową infrastrukturę drogową wokół. Nowa galeria to również wpływy z podatków – ponad 2 mln rocznie – wylicza Tadeusz Sayor. Powstanie galerii Korona Kielce będzie przełomem w historii miasta – zgodnie zakładają inwestor, szefowie samorządu i architekci. – Jako społeczeństwo popełniamy duży błąd myśląc stereotypowo, że ta część Polski słabiej się rozwija, ponieważ właśnie tutaj widać, przed jaką ogromną szansą stoją Kielce. Kiedy budowaliśmy galerię Cuprum Arena w Lubinie, czyli nasze premierowe centrum, wiele osób traktowało miasto jak sypialnię, dzisiaj widać, że jest zupełnie inaczej, że mieszkańcy czekali na taki obiekt. Myślę, że podobnie będzie w Kielcach, które do tej pory nie miały takiego szczególnego punktu pod względem wyglądu architektonicznego, ale także pod względem usług, które będzie świadczyć – argumentuje Lech Chudy. W galerii Korona Kielce powstanie 160 lokali handlowo-usługowych. Będzie to niewątpliwie duża alternatywa dla mieszkańców poszukujących okazji cenowych w okolicznych miejscowościach. Według władz miasta centrum handlowe przyczyni się również do ożywienia lokalnej gospodarki. – Klienci zyskają dostęp do marek, które nie były obecne do tej pory na naszym rynku. Pojawienie się nowej Galerii zwiększy konkurencję w zabieganiu o klienta, co powinno przełożyć się na obniżenie cen produktów. Mieszkańcy wyjeżdżający na zakupy poza miasto Kielce – najczęściej do Krakowa lub Warszawy mogą zostawiać gotówkę w Kielcach, co powinno wpłynąć pozytywnie na lokalną koniunkturę – prognozuje zastępca prezydenta Kielc.

Niezwykła bryła architektoniczna

Korona Kielce będzie przyciągać klientów nie tylko handlem, ale również samym obiektem. Jego architektura aspirować będzie do jednej z najładniejszych pozycji w mieście. Twórcą projektu jest pracownia architektoniczna Bose International Planning & Architecture, której budynki stoją w wielu krajach na całym świecie. W przypadku budowli w Kielcach projektanci połączyli dwie idee, aby galeria, zlokalizowana w centrum miasta, nie rozsadzała pierzei ulicznych i by jednocześnie eksponowała wyjątkowy charakter. – Dlatego budynek dostał niestandardowe „opakowanie”: okalający, ażurowy ekran, dla którego inspiracją była korona w herbie Kielc. Dbaliśmy o dobrą, współczesną, lekką architekturę odnoszącą się do lokalnych, tradycyjnych elementów. Perforowane panele zapewnią fasadzie wizualną przestrzenność i pozwolą na zróżnicowany odbiór elewacji budynku przy różnych warunkach oświetlenia naturalnego i sztucznego. Mamy nadzieję, że ta delikatna koronka elewacji stanie się cechą charakterystyczną obiektu, rozpoznawalną także nocą dzięki charakterystycznemu, ale subtelnemu oświetleniu – wyjaśnia Rela Juraszyńska, reprezentująca Bose International Planning & Architecture.

Korona Kielce – animator kultury

Galeria stanie się punktem nie tylko markowych zakupów, ale także miejscem spotkań. Służyć będzie temu m.in. teren okalający budynek, gdzie powstanie 2-poziomowy plac z ogródkami kawiarnianymi, starannie projektowaną zielenią, małą architekturą, fontanną i elementami rzeźbiarskimi. Uzupełnieniem zewnętrznego obrazu będzie zagospodarowanie terenu przy ul. Warszawskiej oraz parku znajdującego się na sąsiednich gruntach tzw. „księżowskich”. – Galeria nie jest jedynie budynkiem. To fragment miasta płynnie łączący własne wnętrze z projektowaną wokół przestrzenią. Dla podkreślenia tego efektu posadzka wewnętrzna „wylewa” się na okoliczne chodniki. Projekt Galerii zapewni integrację miejskich przestrzeni publicznych z wnętrzem budynku – tłumaczy Rela Juraszyńska. A wnętrze zaimponuje najbardziej wybrednym klientom. Jego dominującymi elementami będą dwie wyspy segregujące przestrzeń wewnętrzną na plac wejściowy i wielofunkcyjny Plac Centralny. Tak, jak w przypadku Cuprum Arena w Lubinie, tak i Korona Kielce przejmie rolę centrum kulturalnego, proponując mieszkańcom koncerty, wystawy i inne formy rozrywki prezentowane właśnie na Placu Centralnym. Tego zresztą oczekuje od inwestora Ratusz. – Mamy nadzieje, że Galeria, wzorem inwestorów już obecnych, będzie włączała się w akcje charytatywne, stanie się sponsorem wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych – snuje plany Tadeusz Sayor, zastępca prezydenta Kielc.

Zanim to jednak nastąpi mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Wystawioną na sporą próbę, ponieważ prac budowlanych praktycznie nie będą mieli okazji oglądać. Zabudowanie terenu budowy ma ograniczyć mieszkańcom uciążliwość związaną z budową. Pod koniec tego tygodnia rozpoczną się pierwsze prace.

Church Land Development sp. z o.o.

14 lipca inwestor otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę obiektu tym samym rozpoczął się etap budowy galerii Korona Kielce. Otwarcie obiektu zaplanowano na pierwszy kwartał 2012 roku. Na trzech poziomach powstanie 160 lokali handlowo-usługowych oraz punkty gastronomiczne. Zajmą one łącznie 36 tys. m2. Kolejne 3 kondygnacje, łącznie z dachem, przeznaczone zostaną na parking gotowy przyjąć 1200 samochodów. Łączna powierzchnia całkowita galerii to 93 tys. m2. Wartość inwestycji określa się na 100 mln euro. Dodatkowo firma przeznaczyła na infrastrukturę drogową wokół obiektu 10 mln złotych. To nie pierwsze i nie ostatnie tego typu działanie właściciela polkowickiej marki CCC. W czerwcu premierowa galeria handlowa biznesmena Dariusza Miłka, Cuprum Arena w Lubinie świętowała rok. W planach są również inne miasta w centralnej i południowej Polsce.