Inwestycje za 43,5 mln euro z rezerwy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

Zaplecze dydaktyczne dla studentów medycyny w Kielcach i nowa droga w Sandomierzu to m.in. inwestycje, na które Świętokrzyskie otrzyma 43,5 mln euro z krajowej rezerwy wykonania Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Ostateczny wybór inwestycji zależy od KE.

Jak poinformował w środę marszałek świętokrzyski Adam Jarubas, na budowę zaplecza dydaktycznego dla przyszłego, lekarskiego kierunku studiów na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach przeznaczono 6,3 mln euro, na tworzenie kompleksowych terenów inwestycyjnych – 6 mln euro, a na rozwój nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej ponad 12 mln euro, zaś na rozwój ochrony środowiska i energetyki blisko 9 mln euro.

Ponadto zarząd województwa zaplanował ponad 6,5 mln euro na prace planistyczne i przygotowawcze budowy nowego wojewódzkiego szpitala dziecięcego w Kielcach oraz ponad 3,6 mln euro na realizację projektu drogowego dla dotkniętej skutkami powodzi prawobrzeżnej części Sandomierza.

Środki z krajowej rezerwy wykonania mają być podzielone na podstawie nowych konkursów, ewentualnie przypadną wnioskodawcom, których projekty znalazły się na listach rezerwowych w konkursach już rozstrzygniętych.

Według Jarubasa, jest szansa, że Komisja Europejska zaakceptuje świętokrzyskie propozycje wykorzystania rezerwowych funduszy unijnych.

Dotacja z krajowej rezerwy wykonania to premia za efektywne kontraktowanie, certyfikowanie i wydatkowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Region świętokrzyski otrzymał na realizację tego programu ponad 726 mln euro, do końca 2010 r. wykorzystał 29,6 proc. z tej puli.