Prezydent podpisał nowelizację ustawy o grach hazardowych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o grach hazardowych – poinformowała w piątek prezydencka kancelaria. Nowelizacja zakłada m.in. zakaz organizowania i uczestnictwa w grach hazardowych w internecie. W sieci będzie za to można zawierać tzw. zakłady wzajemne. Ustawa uwzględnia różnicę między tzw. grami cylindrycznymi, grami w karty, grami na automatach – a zakładami wzajemnymi.

W przypadku zakładów wzajemnych internet jest tylko kanałem dystrybucji. Gracz zawiera zakład, a wynik nie jest generowany elektronicznie, zależy od współzawodnictwa czy zdarzenia. Takie zakłady będą mogły być organizowane w internecie.

Zgodnie z ustawą, służby (np. celne) będą mogły kontrolować organizowanie gier hazardowych i dokonane transakcje finansowe, a także ścigać osoby, które organizują nielegalne gry. Służby celne będą miały możliwość zapoznania się z danymi telekomunikacyjnymi osób, które organizują nielegalne gry hazardowe oraz w nich uczestniczą. W przypadku podejrzenia, że firma lub osoba popełniała przestępstwo skarbowe związane z nielegalnym organizowaniem gier hazardowych, Służba Celna będzie mogła blokować rachunki bankowe.

Ustawa zakłada wprowadza też pewne ułatwienia, zgodnie z którymi zamiast pozwolenia na zorganizowanie loterii, np. przez szkoły, parafie czy domy dziecka, wystarczy zgłoszenie takiego przedsięwzięcia Służbie Celnej.

Chodzi o loterie, w których pula wygranych nie przekracza kwoty bazowej – 3,4 tys. zł. Dzięki temu nie trzeba będzie występować o pozwolenie na zorganizowanie loterii do organów służby celnej, co jest długotrwałą procedurą, a jedynie na 30 dni przed jej zorganizowaniem zgłosić ją do tych organów.

Takie loterie są powszechnie organizowane przez instytucje dobroczynne i placówki oświatowe. Urządzający taką grę działa z reguły w interesie publicznym, przeznaczając uzyskane środki na cele społeczne.