Google Bank i Apple Bank?

W ciągu najbliższych kilku lat w świecie finansów oczekuje się rewolucji technologicznej, wraz z pojawieniem się Google Bank i Apple Bank. Taką opinię wyraziły badaczy Deutsche Bank.

Analitycy bankowi uważają, że tradycyjnym instytucjam finansowym jest bardzo trudno konkurować z IT-gigantami Google i Apple. W wyniku swojego zacofania technologicznego banki straciły znaczną część rynku.

Dziś tradycyjne banki zwracają wystarczającą uwagę na rozwój nowych technologii, takich jak usługi płatnicze za pośrednictwem telefonów komórkowych lub systemy płatnotci internetowych.

Niemieckie bankierzy wskazują, że w ciągu ostatnich kilku lat, zaufanie do systemu bankowego na świecie znacznie spadła. Na przykład w Niemczech, banki mają zaufanie u mniej niż 60% populacji, w USA wynik jest jeszcze gorzej – mniej niż 45%.

Lecz zaufanie do technologicznych mega-korporacji takich jak Google, Apple, PayPal, Amazon i eBay jest bardzo duże. Firmy te mają setki milionów wspierających klientów, którzy są gotowi spróbować ich nowe usługi.

Oprócz tego na perspektywy firm aktywnie inwestujących w technologie mobilne, pozytywnie wpływa szybki wzrost sprzedaży smartfonów i tabletów. Rożnie też liczba transakcji za pomocą telefonów komórkowych. W 2010 roku ich było ponad 280 miliardów.

To może odsunąć tradycyjne banki na rynku płatności, które, chociaż nie przynoszą znaczne dochody, ale mają stabilność.

Do chwili obecnej niebankowe instytucje miały 6% rynku bezgotówkowych płatności, w przyszłym roku przewiduje Deutsche Bank, ich część będzie przekraczałą 8%.

W odróżnieniu od banków IT-firmy inwestują w technologie znacznie większe zasoby i wyniki uzyskują lepsze: aktualizacje częste, ciągłe doskonalenie, aktywna praca z użytkownikami, dokładne badania. W przeciwieństwie do banków, które oferują klientom nędzny i niewygodny produkt przez wiele lat.