Marzec, 2010

Deweloperzy na krawędzi

Rząd zapewnia "Przetrwaliśmy kryzys, a gospodarka jest pod kontrolą". Media informują, że wkrótce polska gospodarka przegoni niemiecką. Minister finansów zapewnia, że wszyscy pokochali i zapragnęli złotego. W lipcu wykonamy całość deficytu zakładanego na ten rok na poziomie 52 mld zł. Później podobno będzie tylko lepiej. Kto tego nie rozumie, ten wyginie ponoć jak dinozaury.

Wspólne sieci gazowe Białorusi i Polski

Według białoruskiej agencji Biełta Polska i Białoruś są zainteresowane połączeniem sieci gazowych. Rozmowy na ten temat prowadzone są na szczeblu rządów w Mińsku i Warszawie. Obu krajom zależy również na dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa.

Fundacje inwestują coraz więcej

W rozmowie z "Parkietem" wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Tomasz Perkowski, odpowiedzialny m.in. za inwestycje kapitałowe, ujawnił, iż w różne instrumenty finansowe fundacja ma obecnie zainwestowane ponad 360 mln zł. Z tego za około 60 mln zł kupiła na własny rachunek obligacje skarbowe.

Trójmiejskie porty czekają na wielkie inwestycje

W najbliższych pięciu latach w portach morskich w Gdańsku i Gdyni będą kontynuowane wielkie inwestycje portowe, w tym zwiększające dostęp do nich od strony lądu i morza. Zbudowanie dwutorowego mostu kolejowego nad Wisłą Martwą, który zastąpi stary i wyeksploatowany, jednotorowy most obrotowy na gdańskiej Przeróbce, będzie jedną z licznych inwestycji portowych w Trójmieście.

Korupcja w wywiadzie skarbowym

Urzędnicy resortu finansów za łapówki przekazywali tajne informacje między innymi prywatnemu detektywowi - ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta pisze, że Markowi N., głównemu specjaliście w Departamencie Wywiadu Skarbowego w Ministerstwie Finansów, i jego koleżance Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku zarzuciła wzięcie prawie 7 tysięcy złotych łapówki. Oboje są w areszcie. Grozi im do dziesięciu lat więzienia. Zdaniem informatorów gazety, zatrzymani na łapówkach mogli ...

Polski port lotniczy w Berlinie

Czy jest jeszcze sens myśleć o centralnym porcie lotniczym dla Polski? Niemcy już kończą budowę megalotniska pod Berlinem. Pasażerów będą tam dostarczać Poznań, Wrocław i warszawskie Okęcie - pisze "Gazeta Wyborcza".